W związku z zauważalnym w Ogrodzie zjawiskiem obumierania drzew (dotyczy to zwłaszcza tuj) przypominamy, że przed wycięciem drzewa należy dokonać pomiaru obwodu jego pnia na wysokości 5 cm na ziemią w celu ustalenia, czy drzewo możemy wyciąć bez stosownego pozwolenia uprawnionego organu. Prosimy pamiętać, że przepisy ustawy o ochronie przyrody dotyczą także drzew powalonych np. przez burze. za naruszenie tych przepisów grożą działkowcom kary finansowe.
Przypominamy, że zgodnie z ustawą o ochronie przyrody przy przycinaniu drzew nie można usuwać więcej niż 30 proc. korony drzewa, która rozrosła się w całym okresie jego rozwoju. Usunięcie ponad 50% korony, uznawane jest za zniszczenie drzewa, co może skutkować wymierzeniem wysokiej kary finansowej. Szczegóły dotyczące wysokości kary oraz sposobu ich obliczania wskazano z przepisach powołanej ustawy (art. 85).
Jednocześnie informujemy, że samodzielnie (bez konieczności uzyskiwania zgody) możemy wyciąć drzewa, których obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza:
- 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew
Szczegóły art. 83 f powołanej ustawy.