Wycinanie drzew i przycinanie gałęzi

W związku z zauważalnym w Ogrodzie zjawiskiem obumierania drzew (dotyczy to zwłaszcza tuj) przypominamy, że przed wycięciem drzewa należy dokonać pomiaru obwodu jego pnia na wysokości 5 cm na ziemią w celu ustalenia, czy drzewo możemy wyciąć bez stosownego pozwolenia uprawnionego organu.  Prosimy pamiętać, że przepisy ustawy o ochronie przyrody dotyczą także drzew powalonych np. przez burze.  za naruszenie tych przepisów grożą działkowcom kary finansowe.  

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o ochronie przyrody przy przycinaniu drzew  nie można usuwać więcej niż 30 proc. korony drzewa, która rozrosła się w całym okresie jego rozwoju. Usunięcie  ponad 50% korony, uznawane jest za zniszczenie drzewa, co może skutkować wymierzeniem wysokiej kary finansowej. Szczegóły dotyczące wysokości kary oraz sposobu ich obliczania wskazano z przepisach powołanej ustawy (art. 85).

Jednocześnie informujemy, że samodzielnie (bez konieczności uzyskiwania zgody) możemy wyciąć drzewa,  których obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza:

  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu                                    srebrzystego,
  • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz                              platanu klonolistnego,
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew

Szczegóły art. 83 f powołanej ustawy. 

Godziny dostarczania wody do działek

Na Państwa prośbę informujemy, że woda do działek dostarczana jest codziennie w godzinach 530-1300  oraz 1500-2300

Jeżeli we wspomnianych godzinach zabraknie wody w kranie, będzie to oznaczało wystąpienie awarii  u działkowca (lub hydroforni). Prosimy o  dokładne sprawdzenie instalacji wodnej na swoich działkach – po sezonie działkowym – bo występujące aktualnie awarie i ich liczba negatywnie wpływają na proces dostarczania wody do działek. 

Jednocześnie uprzejmie prosimy o rozważne gospodarowanie wodą i podlewanie praw w godzinach rannych i wieczornych. Brak roztropności w tym zakresie  może spowodować wprowadzenie przez Zarząd – podobnie  jak w latach minionych –  większej przerwy w dostawie wody.

Prosimy o wyrozumiałość  i rozwagę, bowiem z powodu braku dużej ilości opadów i panującej suszy może zabraknąć wody w naszej studni i będzie potrzebna ścisła i bezwzględna jej reglamentacja. 

Ponownie apelujemy do Państwa o racjonalne i oszczędne gospodarowanie wodą i nie wykorzystywanie jej przez niektórych mieszkańców osiedla (posiadających w użytkowaniu działkę ROD) do czyszczenia Karcherem   prywatnych – lecz osiedlowych chodników

Utrzymanie alejek ogrodowych

Przypominamy Państwu o obowiązku utrzymywania alejek ogrodowych w czystości i estetycznym stanie, co wynika z § 67 pkt 3 Regulaminu ROD.

Przypominamy jego treść:

Działkowiec obowiązany jest:
3) utrzymywać w czystości i estetycznym stanie drogi, aleje oraz rowy melioracyjne:
a) na połowie ich szerokości, gdy do nich przylegają działki po obu stronach,
b) na całej ich szerokości, gdy do nich przylegają działki z jednej strony.

Prosimy o podjęcie prac pielęgnacyjnych zarówno w zakresie koszenia trawy jak również czystości, przycięcia gałęzi drzew i krzewów,    usunięcia samosiejek drzew i krzewów z alejek ogrodowych. 

Przypominamy także, że działkowcy posiadają uprawnienie do  prowadzenia upraw, wypoczynku i rekreacji na działce ogrodowej.

Nie posiadają natomiast uprawnienia do zagospodarowywania alejek ogrodowych m.in. poprzez naruszanie ich struktury i prowadzenie nasadzeń –  § 34 pkt 2 Regulaminu ROD „Zabrania się zwężania ciągów komunikacyjnych (alejek i dróg ogrodowych), zwłaszcza poprzez nieuprawnione sadzenie drzew, krzewów lub innych roślin.