Wycinanie drzew i przycinanie gałęzi

W związku z zauważalnym w Ogrodzie zjawiskiem obumierania drzew (dotyczy to zwłaszcza tuj) przypominamy, że przed wycięciem drzewa należy dokonać pomiaru obwodu jego pnia na wysokości 5 cm na ziemią w celu ustalenia, czy drzewo możemy wyciąć bez stosownego pozwolenia uprawnionego organu.  Prosimy pamiętać, że przepisy ustawy o ochronie przyrody dotyczą także drzew powalonych np. przez burze.  za naruszenie tych przepisów grożą działkowcom kary finansowe.  

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o ochronie przyrody przy przycinaniu drzew  nie można usuwać więcej niż 30 proc. korony drzewa, która rozrosła się w całym okresie jego rozwoju. Usunięcie  ponad 50% korony, uznawane jest za zniszczenie drzewa, co może skutkować wymierzeniem wysokiej kary finansowej. Szczegóły dotyczące wysokości kary oraz sposobu ich obliczania wskazano z przepisach powołanej ustawy (art. 85).

Jednocześnie informujemy, że samodzielnie (bez konieczności uzyskiwania zgody) możemy wyciąć drzewa,  których obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza:

  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu                                    srebrzystego,
  • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz                              platanu klonolistnego,
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew

Szczegóły art. 83 f powołanej ustawy.