Wycinka drzew i krzewów w ROD

Ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o ochronie przyrody;/Dz. U. z 2016 r. poz. 2249/ , która weszła w życie 27 czerwca 2017 roku, wprowadziła szereg następnych istotnych zmian w przepisach dotyczących wydawania zezwoleń na wycinkę drzewa lub krzewu.

Źródło: https://openclipart.org/detail/161725/lumberjack

Podkreślenia jednak wymaga, że działkowcy nie zostali objęci ogólnym wyłączeniem od uzyskiwania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów. Uprawnienie to zostało przyznane jedynie osobom fizycznym, które są właścicielami nieruchomości. Działkowiec zaś jest wprawdzie właścicielem nasadzeń, natomiast nieruchomość (działka) jest przez działkowca dzierżawiona.

Niemniej jednak nowelizacją wprowadzono znaczące zmiany w określaniu obwodów drzew, których wycinka nie wymaga zezwolenia – co wpływa na rozszerzenie zakresu swobody działkowców.

Od 27 czerwca 2017 r. działkowiec może bowiem bez zezwolenia dokonać wycinki
drzew , których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
a) 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
b) 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
c) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew
W naszym Ogrodzie najczęściej usuwamy przerośnięte iglaki, sosny czy jodły itp. Oczywiście nie tylko, ale w znacznym stopniu to właśnie iglaki wyrastają na naszych działkach tworząc różnorakie zagrożenia i utrudnienia. A iglak, bez względu na gatunek ma zazwyczaj większy obwód na wysokości 130 cm. I tu potrzebna jest zgoda na wycinkę, więc cała procedura zostaje po staremu. Oczywiście dotyczy to wszystkich gatunków drzew niewymienionych w ustawie, ale objętych strategicznym obwodem do 50 cm.

Zmieniły się też zasady usuwania krzewów. Działkowiec może teraz bez zezwolenia usunąć krzew lub krzewy rosnące w skupisku o powierzchni do 25 m². A zatem nie ma już znaczenia wiek krzewu, lecz powierzchnia, jaką krzewy zajmują. Niezmienne pozostają zasady wycinki drzew i krzewów owocowych; działkowcy nadal mogą je usuwać z działki bez konieczności uzyskiwania zezwolenia organu administracji.

źródło: Krajowa Rada PZD