Zmiany w systemie gospodarowania odpadami – zwiększone mają zostać stawki za odbiór odpadów dla nieruchomości niezamieszkałych. Teraz są one zbyt niskie i nie wystarczają do pokrycia kosztów. W efekcie trzeba w tym obszarze dopłacać ze środków pozyskiwanych od mieszkańców.
link do całego artykułu – https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-ida-zmiany-w-systemie-gospodarki-odpadami,nId,4679381
Sami Państwo widzicie, że nasze prośby o segregowanie odpadów, wycięcie (przycięcie) drzew, ciągła dbałość o działkę itd. naprawdę mają sens. Powyższy artykuł potwierdza, to był ostatni rok z tak minimalnym wzrostem opłat za odpady.
==============================================
Zarząd ROD „URSYNÓW” zdecydował o wyjściu Ogrodu z miejskiego systemu odbioru odpadów.
Jak już wielokrotnie informowaliśmy przepisy zmuszały nas do funkcjonowania w ramach miejskiego systemu odbioru odpadów, który nie sprawdził się.
Deklarację w sprawie odpadów złożyliśmy do m.st. Warszawy w kwietniu 2020 r. z prośbą o podstawienie pojemników z dniem 1 maja 2020 r. Niestety, dopiero po kilku monitach pojemniki podstawiono w dniu 14 maja 2020 r. Harmonogram odbioru odpadów firma SUEZ, zamieściła dopiero w lipcu br.
W okresie maj – koniec lipca br. zakontraktowana przez m.st. Warszawa firma SUEZ nie odebrała z naszego ogrodu nawet jednego pojemnika odpadów. W związku z zupełna porażką miejskiego systemu innego operatora musieliśmy poprosić o interwencyjny odbiór odpadów, w innym wypadku śmieci zalegałyby w Ogrodzie do tej pory.
Od 1 sierpnia br. funkcjonujemy poza miejskim systemem odbioru odpadów, co nie zmienia faktu, że jesteśmy zmuszeni do segregacji odpadów i teraz mamy do tego odpowiednie warunki.
Bieżąca obserwacja wskazuje, że działkowcy nie segregują odpadów jednoznacznie dając Zarządowi do zrozumienia, iż chcą wrzucać wszystko do pojemników, a tym samym płacić znacznie wyższe niż teraz opłaty ogrodowe. Przykłady takich działań poniżej.
Nowy pojemnik na papier – w środku wrzucona reklamówka z kwiatami. Kartony po sokach – czy na pewno powinny być w tym pojemniku ?
Koszt wywozu tego pojemnika należy liczyć z karą.
Jak tłumaczyć zachowanie działkowca ? – brak wiedzy, nieumiejętność czytania, czy jakaś inna dolegliwość powodująca problem poznawczy?
Kolejny przykład – pojemnik na zmieszane – odpady zielone nie powinny być wrzucane do tego pojemnika. Działkowiec przyniósł wiązkę tzw. zielonego i bez skrupułów wrzucił zielsko do pojemnika na zmieszane. Będziemy napiętnować zachowania osób łamiących regulamin. Kierowane będą także upomnienia na koszt adresata.
Brama nr 3 – od Doliny Służewieckiej – postawione dwa worki juk – pojemnik pusty, lecz worki bardzo ciężkie. Kto ma wrzucić worki do pojemników ?
Takie dwa worki zielska, to prawie cały pojemnik, za który trzeba będzie wnieść opłatę z karą, czyli kwota segregacji razy 3 razy – tak właśnie marnotrawione są nasze pieniądze.
Brama nr 2 od strony ul. Anody – odpady zielone pojemniku na butelki.
Nielegalne składowisko odpadów na działkach przy nowym osiedlu mieszkaniowym. Ta grupa działkowców ma swoje zasady funkcjonowania w Ogrodzie, być może dlatego, że kiedyś ta jego cześć nazywana była działkami generalskimi. Niestety aktualnie to dziki śmietnik.
Brama nr 1 – od ul. Nowoursynowskiej – bezmyślny działkowiec postawił dwa worki z odpadami pomiędzy przesuwająca się bramą, a pojemnikami na odpady. Można było wstawić worki do pojemników, lecz działkowiec nie widzi takiej potrzeby, wydaje się jemu iż ma opłaconą obsługę. Szanowni Państwo, przez głupotę działkowca mogło dojść do awarii napędu bramy i kolejnych zupełnie nie potrzebnych wydatków.
Szanujmy to co już mamy, bo koszty napraw są coraz wyższe. Czasem wystarczy odrobina dobrej woli.
Będziemy na tej stronie publikować zachowania działkowców naruszających normy określone przepisami regulującymi problematykę funkcjonowania ROD.
Jak już informowaliśmy wielokrotnie, także powyżej, powtórzymy to jeszcze raz dla mniej uważnego czytelnika – mamy obowiązek segregowania odpadów. Ponieważ działkowcy lekceważą ten obowiązek płacimy ogromne kwoty za wywóz odpadów. Jeżeli zachowanie w tej sprawie nie ulegnie zmianie będziemy płacić jeszcze więcej, dużo więcej. To działkowcy piszą uzasadnienie do kolejnych podwyżek opłat za wywóz odpadów – nikt nam ich nie podrzuca. Jednocześnie informujemy, że tak niskie jak teraz stawki opłat za odbiór odpadów mamy ustalone jedynie do końca roku. Zaprezentujemy Państwu cennik opłat przesłanych w ofercie przez 6 największych operatów odbioru odpadów w Warszawie – proszę wierzyć jest przerażający.
Na Zarządzie ciąży obowiązek zorganizowania odbioru od działkowców odpadów komunalnych (nie dotyczy zielonych, gabarytów itp.). Realizując tę powinność natrafiliśmy na prezentowany przez wielu działkowców mur obojętności i lekceważenia. Skutek jest niestety odczuwalny dla wszystkich – podwyżka opłat za wywóz odpadów.
Niestety będziemy zmuszeni do zmontowania kamer w pobliżu miejsc zbierania odpadów oraz monitorowania sposobu ich składowania. W przypadku naruszenia zasad segregacji, po bezskutecznym upomnieniu, będziemy wnioskować o pozbawienie działkowca prawa do działki. Nie straszymy nikogo, tę informację prosimy traktować jako kolejny etap ćwiczenia świadomości działkowców.
Druzgocący raport NIK na temat odpadów komunalnych w Polsce
Kolejny etap „segregacji odpadów” w ROD „URSYNÓW” – wejście do ogrodu od strony Doliny Służewieckiej. „Piękna” wizytówka ogrodu od strony mocno uczęszczanej arterii.
Czy taki wygląd ogrodu przemawia za jego dalszym funkcjonowaniem ? – czy może lepiej postawić osiedle mieszkaniowe? – będzie czysto, schludnie i przyjemnie.
Jak już wielokrotnie informowaliśmy Państwa, to my działkowcy decydujemy w wielu przypadkach jak wysokie opłaty ogrodowe będziemy wnosić oraz czy będziemy dysponowali argumentami przemawiającymi za dalszym funkcjonowaniem ogrodu.
Prezentację poniżej pozostawiamy bez komentarza.
Odpady zielone powinny być składane w przeźroczystych workach
pojemnik na metale i tworzywa sztuczne wypełniony odpadami budowlanymi
Meble z altan nie stanowią odpadów z działki, w związku z tym działkowiec powinien je wywieść na własny koszt, a nie koszt wszystkich działkowców.
Odpady budowlane, szmaty i wiele innych rzeczy leży i straszy. Wynajęcie pracownika i uprzątnięcie tego bałaganu zostanie opłacone z naszej opłaty ogrodowej.
Jak już informowaliśmy po zakończeniu zrębkowania (kwiecień 2020 r.) obowiązuje zakaz wynoszenia gałęzi na teren wspólny.
Jak wygląda realizacja tego nakazu widać. Wyniesione przez działkowców gałęzie będą leżały przy wejściu do ogrodu do kolejnego zrębkowania.
Powyższe, to tylko przykłady segregacji odpadów w ROD w czerwcu 2020 r., wnioski niech Państwo wyciągną sami.
Realizując strategię treningu świadomości Zarząd na bieżąco – w miarę możliwości – informuje i dalej będzie informował Państwa o zachowaniach niektórych działkowców, bo wpływają one na wizerunek i postrzeganie ogrodu, a także niepotrzebny wzrost opłat ogrodowych. Będziemy publikować fotografie wstydliwe, takiej jak powyżej.
Jak już Państwa informowaliśmy są problemy z odbiorem odpadów z Ogrodu. Urząd Dzielnicy Ursynów podpisał umowę na odbiór odpadów z firmą SEUEZ, tym samym zmusił nas korzystania z usług tego operatora (tzw. miejski system odbioru odpadów).
Deklaracja złożona do Urzędu Dzielnicy Ursynów w kwietniu – pojemniki zamówione na 1 maja podstawiono 14 maja. Do 1 czerwca nie zamieszczono harmonogramu odbioru odpadów z Oghrodu (strona 19155). Przez cały miesiąc SUEZ nie odebrał z Ogrodu nawet 1 pojemnika odpadów. Piszemy reklamacje do Urzędu Dzielnicy Ursynów, ale bez rezultatu – typowa spychologia, ale opłaty za wywóz odpadów pobierają (nawet za niewykonaną usługę) – przy zwłoce natychmiast naliczają odsetki karne, więc nie mamy wyjścia musimy płacić za „NIC”.
Niestety swoją cegiełkę do problemów z odpadami dokładają także niektórzy działkowcy. Ich lenistwo, typowe cwaniactwo i przekonanie o zupełnej bezkarności zmuszają nas wszystkich do refleksji nad sposobem dalszego funkcjonowania Ogrodu w kliku aspektach, w tym także w kwestii dotyczącej odpadów. Zarząd może naliczać coraz wyższe opłaty ogrodowe, ale to chyba nie jest najlepszy pomysł. Zastanówcie się Państwo nad tymi sprawami, oczekujemy konstruktywnych propozycji na Walnym Zebraniu.
Poniżej prezentujemy „segregację odpadów” w ROD „URSYNÓW”
Metale i tworzywa sztuczne
zbieramy: puste, zgniecione butelki plastikowe, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po sokach i mleku (tzw. tetrapaki), zgniecione puszki po napojach i żywności. Co się znajduje w tym pojemniku ? – widać – zamiast 54,17 zł zapłacimy 162,51 zł za jeden pojemnik.
Nie zatrudniamy osoby do sprzątania, w związku z tym kto będzie sprzątał bałagan pozostawiony przez działkowców, którym nie chce się zawiązać worka z odpadami i położyć worek w taki sposób, żeby jego zawartość nie została wyciągnięta przez ptaki.
Wielokrotnie informowaliśmy Państwa, że opłacacie wywóz odpadów komunalnych powstałych na działce . Do tej kategorii nie zaliczają się przedstawione na fotografii materiały budowlane i opakowania
Kolejny leniwy działkowiec opakowanie po kosiarce porzucił i powrócił do domu dumny z siebie, że przechytrzył Zarząd ROD. Zasadnicze pytanie ? kto ma te to pudło zgnieść ? i wrzucić do pojemnika z papierem? Co mamy zrobić ze starą płytą, przyniesioną w rejon zbierania odpadów?
Okres przyjmowania odpadów do zrębkowania minął 14 kwietnia. Po tym okresie nie przyjmujemy gałęzi do zrebkowania. Warto przestrzegać kalendarza robót także w tej materii. Odpady zielone powinny zostać pocięte na krótkie kawałki i złożone w przeźroczystym worku .
Podobnie sprawa wygląda w tym miejscu. Pod koniec maja uprzątnięto dzikie wysypisko śmieci przy działce 275 oraz przy bramie nr 3 (dodatkowy i niepotrzebny koszt 950 zł). Niewiele czasu upłynęło i już działkowiec z fantazją zamarzył pod koniec maja przeprowadzić prace wiosenne na działce i wyciął winogrona. Czy mamy zamówić kolejny kontener za 680 zł w celu wywiezienia tych odpadów i dodatkowo opłacić pracownika, który wrzuci odpady do kontenera? (pod koniec kwietnia zamówiliśmy ich 11 kontenerów na gabaryty).
Powyższe, to tylko przykłady postępowania niektórych działkowców. Są to przypadki łamania regulaminu, do którego przestrzegania wszyscy się zobowiązaliśmy nabywając prawo do działki. Zastanówcie się Państwo nad konsekwencjami takiego postępowania. Musimy segregować odpady (dotychczas mogliśmy).
Przedstawione sposoby działania działkowców m.in. skutkują znacznym wzrostem kosztów wywozu odpadów i zostanie to uwzględnione w opłacie ogrodowej, którą wszyscy płacimy. Dlatego zastanawiająco wyglądają działkowcy, którzy patrząc w kamerę z uśmiechem wrzucają odpady budowlane do kontenera podstawionego tylko na zielone. Przypomina to historię dziecka, które chcąc zrobić mamie na złość – odmroziło sobie uszy.
Mając na względzie przywołane przykłady naruszania regulaminu ROD Zarząd skupił się na poszukiwaniu metod, które w kwestii odpadów „swoistą” grupę działkowców zobligują do regulaminowego postępowania. Co zabawne – robimy to w Państwa interesie (jest szansa, że tym sposobem ograniczymy wzrost opłaty ogrodowej w tym roku i w przyszłości).
Przy tych działaniach nie wykluczamy użycia narzędzi dyscyplinujących działkowców. W przypadkach notorycznego łamania regulaminu będziemy podejmować uchwały o wypowiedzeniu umowy dzierżawy działkowej. Można ją zaskarżyć do Sądu – wiec przekonani jesteśmy, iż nikomu krzywdy nie wyrządzimy, gdyż właściwy Sąd odpowiednio zważy argumenty obu stron i podejmie sprawiedliwy wyrok.
=============================================
Realizacja obowiązku segregacji odpadów w Ogrodzie.
Minęło kilka dni od czasu podstawienia przez firmę SUEZ pojemników na odpady. Ich liczba została skalkulowana prawidłowo mając na względzie, że działkowcy będą segregować odpady i składować jedynie odpady powstałe na działce. Jaka jest rzeczywistość ? – działkowcy nie segregują odpadów i wrzucają do pojemników wszystko, z odpadami zielonymi włącznie, użytkowania worków przeźroczystych na odpady zielone nie zauważyliśmy. Niewłaściwe postępowanie działkowców powoduje, że w Ogrodzie zalegają sterty odpadów, a ich koszt wywiezienia będzie stosownie droższy (doliczona zostanie usługa włożenia odpadów do pojemników oraz kara za brak segregacji).
Ponownie przypominamy, że stare ubrania, pieluchy, zabawki dla dzieci, wózki dziecięce, odpady budowlane, gałęzie ciętych drzew, uschłe krzewy, meble, pudełka po meblach i urządzeniach agd, rtv itp. nie są odpadami powstałymi na działce. Zgodnie z regulaminem ROD, którego Państwo zobowiązaliście się przestrzegać działkowiec jest zobowiązany wywieść te odpady na własny koszt, bowiem tego rodzaju odpadów opłata ogrodowa nie uwzględnia. Naruszanie tegoż regulaminu będzie dolegliwe, o czym już niektórzy z Państwa zdążyli się przekonać. W ostatecznym rozrachunku takie postępowanie może zakończyć się pozbawieniem prawa do działki.
Powyższą informację zamieszczamy celem poinformowania wszystkich działkowców o aktualnym stanie rzeczy i konsekwencjach naruszania przepisów dotyczących odpadów.
Poniżej materiał poglądowy (żółty pojemnik -metale i tworzywa sztuczne – odpady z działki ?)
Firma SUEZ podstawiła pojemniki na odpady komunalne. Jak już informowaliśmy, zmuszono nas do zbierania odpadów zielonych tylko w przeźroczystych workach (z tego względu nie podstawią nam zamówionych na maj 32 pojemników na zielone). Musimy więc przestrzegać zasad segregacji odpadów
Z obserwacji dokonanych w dniu dzisiejszym wynika, że zdecydowana większość działkowców nie segreguje odpadów i wrzuca do dowolnych pojemników – jak dotychczas – wszystko, z odpadami budowlanymi włącznie. Lekceważenie obowiązku segregowania odpadów komunalnych spowoduje, że okresowo w Ogrodzie odpady komunalne będą zalegały poza pojemnikami. Zgodnie z obowiązkiem regulaminowym Zarząd zleci ich usunięcie, lecz znacząco wpłynie to na łączny koszt wywozu odpadów z ogrodu.
Ponownie apelujemy do Działkowców, żeby przestrzegali zasad segregacji odpadów powstałych na działce. Odpady zielone należy kompostować.
Szanowni Działkowcy, to od naszego postępowania zależeć będą stawki opłat za działki, to my decydujemy o kosztach wspólnych ogrodu. Warto to mieć na uwadze. Narzekanie na Walnym Zebraniu, że jest drogo nie rozwiąże żadnych problemów i nie wpłynie na obniżenie opłat.
Zgodnie z § 68 pkt. 2 Regulaminu ROD „działkowcy oraz inne osoby przebywające na terenie ROD mają zakaz wrzucania do ogrodowych pojemników na śmieci części roślin oraz nie pochodzących z działki odpadów komunalnych”. Odpadów też nie można także spalać.
Działkowiec zobowiązany jest do postawienia na działce kompostownika (§ 42 Regulaminu ROD) i składowania w nich resztek roślinnych. Resztki, które nie nadają się do kompostowania oraz pozostałe odpady należy umieścić w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku na terenie ROD. Przy czym należałoby podkreślić słowo „w pojemniku” a nie przy nim, koło niego czy w pobliżu pojemnika. Bowiem składowanie śmieci obok wyznaczonych pojemników sprawia, że praktycznie niemożliwy staje się ich odbiór przez służby komunalne, które opróżniają wyłącznie same pojemniki, a nie zajmują się sprzątaniem śmieci pozostawionych przez ludzi wokół kontenerów.
Odpadem komunalnym pochodzącym z działki nie są materiały budowlane, meble itp. Opłata Ogrodowa uwzględnia tylko i wyłącznie wywóz odpadów powstałych na działce
ODPADY – 14.05. br. to kolejny termin wskazany przez Urząd Miasta na podstawienie pojemników. Na dzień 13 maja dalej nie mamy jeszcze ustalonego przez SUEZ harmonogramu odbioru odpadów.
Ponadto, otrzymaliśmy informację, o tym że zapotrzebowanych 9-ciu tygodniowo pojemników na odpady zielone nie otrzymamy, ponieważ SUEZ odpady zielone przyjmuje tylko i wyłącznie w 120 litrowych przeźroczystych workach. W innych opakowaniach odpady nie będą odbierane – prosimy więc o poważne potraktowanie tej sprawy.
========================================
UWAGA –jutro – 13.05.2020 r. od strony ul. Anody oraz ul. Nowoursynowskiej zostaną podstawione pojemniki na odpady zielone, prosimy o ich wykorzystywanie tylko do tych odpadów. Wierzymy, że miasto stołeczne podstawi nam w końcu pozostałe pojemniki na odpady segregowane. Pojemnik na odpady zielone dla działkowców od strony bramy nr 3 (Dolina Służewiecka) zostanie podstawiony w późniejszym terminie (deszcz spowodował problem z wjazdem dużym samochodem na nieutwardzoną alejkę ogrodową).
==========================================
W dniu 17.04.2020 r., przy bramie od strony Anody oraz Nowoursynowskiej oraz przy działce 264 zostaną podstawione kontenery na gabaryty. Można do nich wrzucać nie tylko gabaryty.
W przypadku wkładania gabarytów prosimy o ich demontaż, żeby zajmowały jak najmniej miejsca. Inne odpady prosimy wysypywać z worków, co pozwoli na zmniejszenie ich objętości.
==========================================
ODPADY NIE SĄ PRZYJMOWANE – PROSIMY NIE SKŁADOWAĆ ODPADÓW W DOTYCHCZASOWYCH LOKALIZACJACH
Wszystkie odpady prosimy przechowywać na działkach do czasu wznowienia działalności Ogrodu.
==============================================
Zmiana przepisów spowodowała, że koszty ponoszone przez Ogród za wywóz odpadów będą stanowić bardzo dużą część opłaty ogrodowej. W związku z tym Zarząd ROD postanowił tej tematyce poświęcić odrębną stronę – zakładka „ODPADY”.
Naszym zamierzeniem jest próba osiągnięcia celu na pozór oczywistego, lecz dotychczas niemożliwego. Mianowicie będziemy chcieli nauczyć działkowców segregacji odpadów i obniżyć koszty funkcjonowania Ogrodu oraz naszych opłat. Zdajemy sobie sprawę, że to Syzyfowa praca – ale będziemy próbować 🙂
Doświadczenie minionego roku w tym zakresie nie napawają optymizmem. Chociaż wydaje się, że dziesiątki rozmów przeprowadzonych przez członków Zarządu z działkowcami „złapanymi” na gorącym uczynku dały pozytywne, aczkolwiek połowiczne rezultaty. Teraz za wyrzucone ukradkiem, pod osłoną nocy odpady będzie „kara” dolegliwa dla wszystkich – znacznie zwiększona opłata.
==================================================
Poniżej prezentujemy zasady segregacji odpadów. Każdorazowe ich naruszenie będzie skutkować naliczeniem przez Urząd m. st. Warszawy kary, która będzie stanowić standardową stawkę plus dwukrotną stawkę kary.
Przepisy dotyczące przedmiotowej materii:
1) regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy regulamin_odbioru
2) UCHWAŁA NR XXIV/671/2019 RADY m.st. WARSZAWY z 12 grudnia 2019 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki takiej opłaty …….akt(1)
Od 1 stycznia 2019 r. odpady segregujemy na 5 frakcji.
Zasady segregacji – Działkowcu Pamiętaj!
- nie myj opakowań, słoików i innych odpadów
- opróżniaj opakowania z resztek zawartości
- odrywaj wieczka od pojemników
- zgniataj puszki, butelki plastikowe i inne możliwe odpady
- nie wrzucaj mięsa oraz innych odpadów pochodzenia zwierzęcego do BIO
- odpady BIO to wyłącznie resztki roślinne (wyjątkiem są skorupki od jajek)
- wyrzucaj odpady BIO luzem, ewentualnie w torebkach z papieru pakowego, gazet lub papieru.
- segreguj tylko czysty papier, brudny trafia do ZMIESZANYCH.
- papier (kolor pojemników lub naklejek informacyjnych oraz worków – niebieski), wrzucamy np.: czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, kartony, zeszyty, papier biurowy,
- metale i tworzywa sztuczne (kolor pojemników lub naklejek informacyjnych oraz worków – żółty ), wrzucamy np.: puste, zgniecione butelki plastikowe, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po sokach i mleku (tzw. tetrapaki), zgniecione puszki po napojach i żywności,
- szkło (kolor pojemników lub naklejek informacyjnych oraz worków – zielony ), wrzucamy np.: puste, szklane butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach, puste szklane opakowania po lekach,
- bio (kolor pojemników lub naklejek informacyjnych oraz worków – brązowy ), wrzucamy np.: odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe, resztki jedzenia bez mięsa, kości oraz tłuszczów zwierzęcych,
- zmieszane (kolor pojemników lub naklejek informacyjnych oraz worków – czarny); odpady pozostałe po wysegregowaniu pozostałych frakcji, czyli tylko to czego udało się rozdzielić do wymienionych pojemników na odpady segregowane lub czego nie można oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK.
Dodatkowo:
- Odpady zielone (kolor worków lub naklejek informacyjnych – szary), np.: liście, skoszona trawa, rozdrobnione gałęzie (odbiór od marca do listopada).
- Jako odpady wielkogabarytowe, np.: stare meble (także rozłożone na części) oraz wyroby tapicerskie (np. fotele, wersalki, pufy), materace, zabawki dużych rozmiarów.
Do pojemników przeznaczonych na segregację odpadów komunalnych NIE WOLNO WRZUCAĆ:
- Papier – zatłuszczonych opakowań z papieru, zużytych ręczników papierowych i chusteczek.
- Metale i tworzywa sztuczne – zużytych baterii i akumulatorów, sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, puszek i pojemników po farbach, butelek po olejach samochodowych, opakowań po aerozolach, opakowań po olejach silnikowych, zatłuszczonego styropianu po żywności.
- Szkło – szkła stołowego, ceramiki, wyrobów ze szkła żaroodpornego, szkła okiennego, luster, szyb, żarówek świetlówek.
- Bioodpady – resztek mięsnych, kości oraz tłuszczy zwierzęcych, oleju jadalnego, ziemi i kamieni, odchodów zwierząt.
- Zmieszane – sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, AGD, baterii i akumulatorów, odpadów budowlanych i remontowych, odpadów zielonych, leków oraz chemikaliów.
Dodatkowo:
- do odpadów zielonych nie wrzucamy – kamieni, popiołu, ziemi.
- Jako odpady wielkogabarytowe nie traktujemy – sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego (np.: starych pralek, lodówek), materiałów i odpadów budowlanych, remontowych, wanien, umywalek, grzejników, muszli toaletowych, ram okiennych, drzwi, niesprasowanych dużych kartonów, opon samochodowych.
==================================================
Szanowni Państwo, w związku ze zbliżającym się sezonem działkowym Zarząd pragnie przypomnieć Państwu o zasadach segregowania odpadów, które od 1 stycznia 2020 r. jest obowiązkowe. Jak już informowaliśmy, to ile zapłacimy za odpady np. pojemnika 1100l zależy tylko od Nas (51 lub 163 zł).
Aby przybliżyć Państwu tę problematykę i ustrzec się błędów przy selektywnym zbieraniu odpadów Zarząd publikuje informacje jak segregować odpady zielone:
ODPADY ZIELONE – zgodnie z regulaminem przede wszystkim kompostujemy w kompostowniku umieszczonym obowiązkowo na każdej działce
Są to: liście, skoszona trawa, rozdrobnione gałęzie drzew i krzewów, części kwiatów, chwasty.
Zasady odbioru odpadów zielonych
- Odbiór odpadów zielonych (z wyłączeniem nierozdrobnionych gałęzi drzew i konarów) powstających na terenie nieruchomości prowadzony jest z miejsc gromadzenia odpadów komunalnych, (w ROD prawdopodobnie odbierane będą od maja do listopada).
- Na terenie nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne odpady zielone zbiera się w przeznaczonych do tego celu pojemnikach, spełniających wymagania określone w regulaminie, ustawianych przez podmiot odbierający odpady komunalne na okres zapewniający, że nie będą generowały uciążliwości, nie dłuższy jednak niż 7 dni.
- Bez względu na sposób zbierania przyjęty na nieruchomości wymaga się selektywnego zbierania odpadów zielonych.
* źródło – warszawa 19115
Niedochowanie wymogów w przedmiotowym zakresie każdorazowo będzie skutkować naliczeniem kar przez Urząd Dzielnicy m.st. Warszawy.
==================================================
Szanowni Państwo,
Zarząd ROD informuje, że zgodnie z Uchwałą Nr XXIV/671/2019 Rady M.ST. Warszawy w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki takiej opłaty oraz ustalenia stawki opłaty za pojemnik i worek o określonej pojemności – Dla nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, za pojemnik o pojemności 1100 litrów (pojemniki stojące w ubiegłym roku przy bramach wjazdowych do ogrodu) ustalono stawkę opłaty w wysokości 54,17 zł (tylko w przypadku selektywnego zbierania odpadów). Natomiast w § 5 tej uchwały określono stawki opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, w wysokości dwukrotnej podstawowych stawek, w naszym przypadku będzie to kwota 162,51 zł.
Planując preliminarz wydatków na 2020 r. Zarząd uwzględnił fakt, że pomimo wielu apeli skierowanych do Państwa w 2019 r. nie udało się wyeliminować złych nawyków w zakresie zbierania odpadów komunalnych. Dlatego też w br. każdy pojemnik o pojemności 1100 litrów będzie nas kosztować 162,51 zł.
Mając na uwadze powyższe Zarząd czuje się w obowiązku ponownie przypomnieć Państwu, że do pojemników 1100 litrów zbieramy jedynie odpady komunalne wytworzone na działce. Do tej grupy nie zaliczają się: opakowania po meblach i urządzeniach przywożonych na działkę, odpady budowlane, odpady pochodzące z rozbiórki lub remontu altan i ogrodzeń, wózki dziecięce, uszkodzone kosiarki, opony, odpady przywożone z domu, itp. Przypominamy także o obowiązku gromadzenia odpadów zielonych w kompostownikach na działkach. Jednocześnie proponujemy rozważyć solidne podcięcie drzew liściastych na Państwa działkach (drzewa owocowe, brzozy, orzechy itp.) celem znacznego zmniejszenia masy zielonej na jesieni. Pamiętajmy, że w ROD obowiązuje zakaz sadzenia drzew szybko rosnących, być może w 2020 r. trzeba będzie ocenić jak ten zakaz jest realizowany w Ogrodzie. Zarząd podejmie wszelkie dopuszczone przepisami działania w celu zmniejszenia ilości odpadów, a tym samym obniżenia kosztów ich wywozu.
Zarząd jest zobowiązany do zorganizowania i wywozu odpadów z terenu ROD i obowiązek ten wykonamy, lecz proszę pamiętać, że za każdym pojemnikiem stoją nasze pieniądze. Nie wszyscy uwzględnili naszą prośbę o pozbycie się jesienią z działek wszelkich odpadów zielonych – bo było dużo taniej, a przecież do listopada 2019 r. zapewniliśmy możliwość przekazywania odpadów. W dalszym ciągu na działkach stoją worki z odpadami, tylko że 3 razy droższe, nabrały więc wartości.
Szanowni Państwo, wszystkie argumenty mogące skutkować znacznym obniżeniem kosztów wywozu odpadów są w naszych rękach, tylko czy będziemy chcieli je wykorzystać w tym roku? zależy tylko od Nas samych.