Historia ROD Ursynów
Tereny obecnych ogrodów działkowych położone są w rejonie „Fortów Carskich”, będących częścią byłego systemu obronnego miasta Warszawy i należących do Skarbu Państwa.
Rok 1950. Na podstawie tzw. Dekretu Warszawskiego z 1950 roku, dysponowanie terenami wokół fortów, na których znajdują się obecne ogrody działkowe, powierzono Ministerstwu Obrony Narodowej.
Rok 1972. W wyniku ogólnokrajowej akcji socjalnej, popieranej przez władze państwowe i zgodnie z Ustawą z roku 1949, MON postanowił urządzić ogródki działkowe na terenach wokół fortów i uzyskał na nie oficjalną lokalizację ( decyzja Nr 152/72 z 28.07.1972 r. wydana przez Szefa Wojskowej Inspekcji Architektoniczno – Budowlanej WOW, Głównego Architekta WOW).
Rok 1973. Po trwającym prawie rok zagospodarowaniu terenu (wytyczanie działek, alejek, bram oraz ogradzanie), w maju1973 roku, na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, przekazano ten teren Zarządowi Ogródków Działkowych. W lipcu tego samego roku, teren ogrodu działkowego został oficjalnie zarejestrowany w Wojewódzkim Zarządzie Polskiego Związku Działkowców pod nazwą „Ursynów”.
Rok 1980. W dniu 6 maja 1980 roku Urząd Gminy Mokotów przekazał odpowiednim protokołem zdawczo – odbiorczym teren na powiększenie ogrodu działowego „Ursynów” o powierzchni 12.167 m2 (od ulicy Jana Rodowicza – Anody). Na tym terenie urządzono 27 działek. Jednocześnie zastrzeżono, że w przypadku zmiany przeznaczenia terenu, powraca on do właściciela.
W 1980 roku zbudowano hydrofornię dla potrzeb ogrodu. Istnieje ona do dzisiaj. W budynku hydroforni zamontowano dwa zbiorniki ciśnieniowe na wodę, każdy po 4000 litrów. Obok budynku hydroforni wykonano studnię głębinową. Funkcjonowała do 2010 roku. W 2011 roku zbudowano nową studnię głębinową, która pomyślnie zasila w wodę działki w ogrodzie.
Rok 1981. Weszła w życie Ustawa o Ogródkach Działkowych wprowadzająca nowy podział administracyjny ogrodów: na ogrody czasowe (do 5. lat użytkowania) i stałe. Zgodnie z tą ustawa, w przypadku ewentualnej likwidacji prawa użytkowania działek, zarządzający posesją (w tym przypadku MON) powinien poinformować użytkownika (Zarząd Ogrodu Działkowego) na jeden rok przed likwidacją – której do chwili obecnej nie zarządzono.
Po upływie 5 lat czasowego użytkowania i na podstawie Ustawy o Ogródkach Działkowych z 1981 roku. Ogród Działkowy „Ursynów” został oficjalnie zarejestrowany w Krajowej Radzie Polskiego Związku Działkowców jako ogród stały (stała lokalizacja).
Lata 1986 – 1987. Zbudowano sieć elektryczną w ogrodzie i doprowadzono energię elektryczną do wszystkich działek. W ramach tych prac wykonano ponad 10 km elektrycznej linii rozdzielczej, około 8 km elektrycznej linii oświetleniowej i innych połączeń infrastruktury technicznej. Ogółem zużyto ponad 25 kabli różnego typu.
Rok 1995. Weszła w życie poprawka do „Ustawy o Ogródkach Działkowych” z 1981 roku mówiąca, że użytkownicy ogrodów z lokalizacją stałą znajdujących się na gruntach Skarbu Państwa, mają prawo do roszczeń o użytkowanie wieczyste.
W dniu 9 września 1995 roku ogród zajął trzecie miejsce w konkursie na „Najlepszy pracowniczy ogród działkowy” zorganizowanym przez Prezydium Wojewódzkiego Związku PZD w Warszawie.
Rok 1996. Zgodnie z nową poprawką do Ustawy z 1981 roku władze państwowe i terenowe ustaliły termin składania wniosków o użytkowanie wieczyste do 31 grudnia 1996 roku. W dniu 12 września Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców, oficjalnie uprawniony do składania wniosków do władz, wniósł taki wniosek dotyczący Ogrodu Działkowego „Ursynów” do ówczesnego Urzędu Warszawy (ul. Koszykowa 6), reprezentującego Skarb Państwa. Począwszy od tego dnia realizacja roszczeń do własności wieczystej użytkowników działek jest ciągle w toku.
W dniu 30 lipca 1996 roku ogród ulokował się w pierwszej dziesiątce w Konkursie Krajowym pod tytułem „Pracowniczy Ogród Działkowy 1996 roku”.
Rok 1997. W sierpniu tego roku weszła w życie Ustawa o Nieruchomościach, nawiązująca do poprzedniej poprawki z 1995 roku i potwierdzająca, że każdy kto był użytkownikiem gruntów Skarbu Państwa lub gminy w dniu 5 grudnia 1990 roku nabywa prawo do wieczystego użytkowania terenu.
Rok 1998. Zgodnie z „Mapą Geodezyjną” Ogród Działkowy „Ursynów” położony jest na jednej działce geodezyjnej (nr 4) razem z Fortem jako jeden „Kompleks przy ul. Nowoursynowskiej”. MON potwierdził na mapie geodezyjnej teren zajmowany przez ogród działkowy i wystąpił do Starosty Powiatu Warszawskiego o podział nieruchomości i rozdzielenie kompleksu na teren MON-u (Fort) i teren ogrodu działkowego. Po uzyskaniu zgody, powstała mapa uwzględniająca teren MON-u i ogrodu działkowego. W roku 1998 Zarząd Ogrodu uzyskał od Starostwa Powiatu Warszawskiego „Mapę prawną terenu” z powyższym oficjalnym rozdzieleniem.
W tym samym roku Starosta Powiatu Warszawskiego wystąpił do Sądu Rejonowego Warszawy o założenie i wydanie Księgi Wieczystej dla nieruchomości „Ogród Działkowy „Ursynów”. W lipcu 1998 roku w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa założona został Księga Wieczysta dla ww. nieruchomości – Nr 193 359. Z jej treści wynika, że właścicielem nieruchomości, na której położony jest Ogród Działkowy „Ursynów” jest Skarb Państwa. W księdze tej nie ujawniono żadnych uprawnień MON w stosunku do tej nieruchomości.
Rok 2002. Na wniosek władz wojskowych Prezydent Warszawy decyzją Nr 714/ZP/ z dnia 5 listopada 2002 roku stwierdził wygaśnięcie trwałego zarządu MON w stosunku do nieruchomości użytkowanej przez Ogród Działkowy „Ursynów” trwającego od 30 lat (1972 – 2002) i przekazanie go Agencji Mienia Wojskowego. O tej decyzji nie poinformowano Krajowej Rady PZD ani Zarządu Ogrodu „Ursynów”. Wiadomość ta dotarła do władz ogrodu dopiero na wiosnę następnego roku, kiedy do ogrodu przybyła komisja w sprawie przejęcia ogrodu. Zarząd Ogrodu nie zgodził się na oddanie ogrodu, ponieważ komisja nie posiadała żadnych prawnych dokumentów do przejęcia ogrodu, a on sam nie otrzymał wcześniej dokumentów w tej spawie.
W związku z tym Zarząd Ogrodu wystąpił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o uchylenie decyzji Prezydenta Warszawy Nr 714/ZP/. Na Pełnomocnika Sądowego PZD, Krajowa Rada PZD wyznaczyła Pana dra M.S.
Pełnomocnik PZD przekazał Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie Skargę na decyzję Prezydenta Warszawy i Wojewodę Mazowieckiego wspierającego Prezydenta Warszawy. Do skargi dołączono 25 załączników, potwierdzających prawo do użytkowania terenu przez ROD „Ursynów”.
WSA w Warszawie, na rozprawie w dniu 25 czerwca 2006 roku uchylił decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia 8 sierpnia 2005 roku i decyzję Prezydenta Warszawy z dnia 3 lutego 2005 roku, ponieważ były podjęte z naruszeniem prawa. Od wyroku WSA nie wniesiono odwołań. Jednocześnie WSA stwierdził, że decyzje Prezydenta Warszawy i Wojewody Mazowieckiego nie podlegają wykonaniu. Decyzja sądu do tej pory nie została wykonana.
Lata 2006 – 2011. W tych latach Zarząd Ogrodu „Ursynów” wielokrotnie zwracał się do władz Warszawy, przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami, a także do Prezydenta Warszawy, przez Prezesa KR PZD, o wykonanie wyroku, jak się okazuje bezskutecznie.
Rok 2012. Władze Warszawy, mimo prawomocnego wyroku WSA uchylającego decyzję Prezydenta Warszawy i Wojewody mazowieckiego, podjęły decyzję Nr 300/GK/SP/2012 z dnia 31 maja 2012 roku o odmowie sądowi uchylenia wcześniej podjętej decyzji Nr 714/ZP/2002 Prezydenta Warszawy, mocą której przekazano teren AMW.
Przez wiele lat, od dnia wydania wyroku przez WSA w 2006 roku, Urząd Prezydenta Warszawy nie rozpatrzył ponownie sprawy biorąc pod uwagę uzasadnienie wyroku doprowadzając tym samym do odmiennej oceny prawnej niż dokonał to sąd wydając wyrok.
W związku z tym, Pełnomocnik PZD, Prezes Zarządu ROD „Ursynów”:
– w dniu 11.07.2012 roku wystąpił z odwołaniem do Wojewody Mazowieckiego od decyzji Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Nr 300/GK/SP/2012 z dnia 31 maja 2012 roku, doręczonej 28 czerwca 2012 roku,
– w dniu 19.072012 roku przekazał uzupełnienie odwołania Wojewodzie Mazowieckiemu z dnia 11.07.2012 roku.
Każdego roku Zarząd Ogrodu organizował przeglądy działek w celu wytypowania najpiękniejszej lub najlepiej zagospodarowanej.
Wyróżniano najlepszych. Dużo uwagi poświęcał promocji wiedzy ogrodniczej. Temu celowi służy biblioteka ogrodowa z bogatym księgozbiorem.