Jak zostać szczęśliwym działkowcem?

Marzysz o działce w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym, ale nie wiesz, jak możesz stać się jej użytkownikiem? Chcesz przejąć prawa do użytkowania działki po bliskich? A może masz już upatrzoną działkę w ogrodzie, ale nie wiesz, co zrobić, by zostać jej pełnoprawnym użytkownikiem? W tym tekście znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące użytkowania działek w ROD i członkostwa w PZD.

Jak rozumieć pojęcie: „Kupić działkę w ROD”

“Kupując” działkę ogrodniczą w ROD nie kupujemy ziemi ani żadnych innych praw do tej ziemi, a więc nie płacimy w rzeczywistości zbywającemu za działkę tylko za to wszystko, co na niej się znajduje. A w szczególności musimy zapłacić za: altanę, tunele lub szklarnie, wszystkie elementy architektury drewnianej i betonowej, ogrodzenie pomiędzy sąsiadującymi działkami (na ogół na ogrodzenie wewnętrzne składają się zgodnie obaj sąsiedzi), kompostownik, oczko wodne, basen itp., drzewa i krzewy, wszelkie rośliny ozdobne i warzywa. Opłatę należy uzgodnić ze zbywcą działki.


Nabycie lub odstąpienie działki ogrodowej jest czynnością cywilnoprawną, od której należy zapłacić podatek we właściwym Urzędzie Skarbowym. Stawka tego podatku wynosi 2 proc. od wartości zawartej transakcji. Podatek ten mogą w równej części zapłacić zbywający jak i nabywający, ale zwyczajowo płaci ten podatek nabywca działki.


Przed “zakupem” działki radzimy sprawdzić w Zarządzie Ogrodu, czy sprzedający działkę nie zalega z opłatami. Jeżeli tak, to rozliczenia finansowe ze sprzedającym działkę realizujemy za pośrednictwem Zarządu ROD.

Jak mogę uzyskać prawo do działki w Ogrodzie?

Jeśli zdecydujesz się na użytkowanie działki w Naszym Ogrodzie, musisz zgłosić do Zarządu Ogrodu pisemne oświadczenie woli o przydział działki w ROD.  Wnioskodawca zostaje wpisany na listę osób oczekujących na przydział (lista jest dostępna w biurze Ogrodu). Warunek: starający się o przydział działki musi być osobą pełnoletnią, zamieszkującą na stałe na terenie RP (blisko Ogrodu), mieć polskie obywatelstwo i nie posiadać prawa do działki w innym ROD.


Podanie warto złożyć nawet wtedy, gdy w danej chwili nie ma wolnej działki. Nieraz warto poczekać, aż któryś z dotychczasowych działkowców złoży do Zarządu ROD rezygnację ze swojej działki i będzie ona mogła być przydzielona osobie składającej wniosek.

Dokument do pobrania: pisemne oświadczenie woli o przydział działki

Mam uzgodnienie z użytkownikiem  działki, który chce zbyć prawo do działki

Należy złożyć wizytę w Zarządzie Ogrodu, celem zapoznania się i omówienia procedury przejęcia prawa do użytkowania działki (podstawa prawna – art. 41 ustawy o ROD). Można telefonicznie uzgodnić termin spotkania z pracownikiem biura ogrodu lub prezesem Zarządu.

„Kupiłem” prawo do działki, jakie  dokumenty mam złożyć do  Zarządu Ogrodu, aby zatwierdził moje prawo do jej użytkowania?

 

Nabywca składa „Wniosek o zatwierdzenie umowy przeniesienia prawa do działki”.

Dokument do pobrania: wniosek o zatwierdzenie przeniesienia prawa do działki
Nabywca załącza do wniosku: „Umowę przeniesienia praw do działki”. Umowa musi zostać zawarta w formie pisemnej, z podpisami poświadczonymi przez notariusza potwierdzającymi autentyczność. Nie zachowanie tej formy powoduje nieważność umowy.

Dokument do pobrania: umowa przeniesienia praw

Do pełni „szczęścia” wymagane jest: zatwierdzenie prawa do użytkowania działki w formie uchwały zarządu, które doręcza się stronom umowy i dołącza do ewidencji działek, opłacenie podatku w Urzędzie Skarbowym, wpłacenie na konto Ogrodu jednorazowej podwyższonej opłaty ogrodowej – po otrzymaniu zawiadomienia o wysokości opłat  w roku nabycia działki.

Chcę mieć prawo do działki wspólnie ze współmałżonkiem

Należy złożyć w Zarządzie ROD wniosek  współmałżonka o ustanowienie prawa do działki

Dokument do pobrania: wniosek współmałżonka o zawarcie umowy dzierżawy działkowej

Jak mam uzyskać prawo do użytkowania działki po śmierci współmałżonka. Nie mam prawa do działki

Należy wstąpić w prawo do działki – składając w Zarządzie ROD oświadczenie o wstąpieniu w prawo do działki. Podstawa prawna art. 38 ust. 1 ustawy o ROD. Wniosek należy złożyć w terminie do 6 miesięcy od daty śmierci współmałżonka. Wymagane jest także potwierdzenie formalnego związku.

Dokument do pobrania: oświadczenie woli o  wstąpieniu w stosunek prawny wynikający z prawa do działki

Jak mam uzyskać prawo do użytkowania działki po śmierci osoby bliskiej, która posiadała prawo do działki?

Jeżeli jesteś osobą zstępną, wstępną, rodzeństwem, dziećmi rodzeństwa, osobą pozostającą w stosunku przysposobienia możesz złożyć roszczenie o ustanowienie prawa do działki. Jeżeli zmarły działkowiec nie pozostawał w związku małżeńskim roszczenie wygasa w terminie 6 miesięcy od daty śmierci. Jeżeli pozostawał w związku małżeńskim najpierw biegnie 6-miesięczny termin złożenia oświadczenia przez współmałżonka. Jeżeli nie dokona on tej czynności, roszczenie przysługuje osobom bliskim i wygasa w terminie 3 miesięcy.


Ustanowienie prawa do działki może nastąpić przed terminem wygaśnięcia roszczenia za porozumieniem osób bliskich (podstawa prawna – art. 38 ust. 2, 3 i 4 ustawy o ROD). Ustanowienie prawa do działki następuje na podstawie umowy dzierżawy działkowej. Umowę podpisują; pełnoletnia osoba fizyczna i prezes ROD po uzyskaniu delegacji Zarządu (zgoda na podpisanie w formie uchwały).

Dokument do pobrania: roszczenie o ustanowienie prawa do działki po śmierci osoby bliskiej

Chcę zbyć prawo do działki

Należy złożyć w Zarządzie ROD wniosek  o decyzji  zbycia prawa do działki w ROD.

Dokument do pobrania: zbycie prawa

Chcę zostać członkiem PZD

Wstąpienie w szeregi Polskiego Związku Działkowców jest dobrowolne. Wiąże się to z koniecznością złożenia odpowiedniego wniosku do Zarządu ROD w formie deklaracji członkowskiej. Członkiem zwyczajnym PZD może zostać osoba pełnoletnia, mająca prawo do działki w ROD (§ 9 i  § 11 Statutu PZD z 2015 r.)

Dokument do pobrania: deklaracja członkowska

POZOSTAŁE PYTANIA I NIEJASNOŚCI ZWIĄZANE NABYCIEM PRAWA DO DZIAŁKI ZNAJDĄ PAŃSTWO W „USTAWIE O ROD Z 2013 R.”,  STATUCIE PZD (2015) ORAZ KOMENTARZACH
I PORADACH ZAMIESZCZANYCH PRZEZ PRAWNIKÓW PZD NA STRONACH INTERNETOWYCH STOWARZYSZENIA.


NA NIEKTÓRE PYTANIA ODPOWIEDZI MOŻE TAKŻE UDZIELIĆ ZARZĄD OGRODU ROD URSYNÓW – TELEFONICZNIE LUB OSOBIŚCIE W DNIACH DYŻURÓW.