WODA W ROD – Aktualna wydolność studni pozwala na ograniczony pobór wody. Z tego też względu dostęp do wody będzie możliwy w godzinach: 9-11 oraz 15-19.
W przypadku spadku poziomu lustra wody może zdarzyć się, że trzeba będzie pompę wyłączyć, aby uchronić ją przed uszkodzeniem. W takiej sytuacji godziny dostępu do wody ulegną zmianie.
Prosiliśmy Państwa i dalej prosimy o oszczędne gospodarowanie wodą. Za każdy 1 metr sześcienny wody wnosimy opłatę do Wód Polskich, ponadto zgodnie z pozwoleniem możemy pobrać 360 metrów sześciennych wody na dobę. Co kwartał Zarząd przesyła do Wód Polskich sprawozdanie dotyczące zużytej wody i na tej podstawie jesteśmy obciążani kwotą do zapłaty.
Problemem są działki tzw. rekreacyjne, na których w zasadzie „uprawia się” trawę. Działkowcy wykorzystują wodochłonne metody podlewania tj., nawadnianie automatyczne i deszczownie (niektórzy po kilka jednocześnie, przez wiele godzin).
Działkowcy, którzy nie zakręcili kranów, to także znaczny odsetek naszej wspólnoty ogrodowej. Setki metrów wody wylały się bez sensu, co już publikowaliśmy na zdjęciach na stronie ROD.
Istotnym problemem jest też wykorzystywanie naszej – ogrodowej wody – przez osiedle mieszkaniowe.
Zdajemy sobie sprawę, że działkowcy przyzwyczaili się do nawadniania działek, niezależnie od potrzeb i czasem zdrowego rozsądku – jest woda, to lejemy. Ale czas darmowej wody i nieskończonych jej zasobów już jest przeszłością.
Dlatego korzystajmy z wody roztropnie – poniżej przykład lekceważenia tego, o co od kilku tygodni postulujemy – działka, którą działkowcy podlewają za pomocą 2 deszczownic przez wiele godzin. Czy jest to przykład niewiedzy, lekceważenia problemu, czy jest jeszcze inne wyjaśnienie tej sporawy?
Prosimy o propozycje rozwiązań tej ważnej dla ogrodu kwestii, które na Walnym Zebraniu zostałyby wprowadzone mocą uchwały tegoż Zebrania.