Maj w ogrodzie

Radish 'harvest'

Dni są coraz dłuższe, jest coraz cieplej, czasem wręcz upalnie. Jednak doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że majowa aura potrafi płatać figle. Słynni „zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka” potrafią dać się we znaki młodym roślinom. Mimo pełni kalendarzowej wiosny należy zachować czujność i bacznie śledzić prognozy pogody. Musimy być przygotowani na przymrozki. Lepiej nie śpieszyć się więc z wysadzaniem do gruntu wrażliwych na chłód roślin.

Rośliny jednoroczne

Po 15 maja, gdy minie obawa przymrozków, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce. Na początku miesiąca sadzimy w ogrodzie rozsadę lwiej paszczy i kocanek znoszących niewielkie przymrozki, a w drugiej połowie maja możemy już ozdobić pojemniki surfiniami, pelargoniami, petuniami, żeniszkami, lobeliami, begoniami oraz szałwiami, niecierpkami, fuksjami, begoniami bulwiastymi i innymi.

Byliny

Jest jeszcze czas na dzielenie, rozmnażanie i przesadzanie kwitnących latem i jesienią liliowców, nawłoci, rudbekii i dzielżanów a także na wysianie łubinów, orlików, rogownicy i żagwinu. Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy torfem, a następnie nawozimy Azofoską (w ilości 20-50 g/m2 ).

Rośliny cebulowe

W połowie maja kończą wegetację krokusy, przebiśniegi, cebulice, puszkinie, ranniki. Jeśli rosną w zbyt dużym zagęszczeniu, jest to odpowiednia pora na ich wykopanie i przesadzenie. Bulwy i cebulki można też przechować w chłodnym miejscu i dopiero w sierpniu lub wrześniu posadzić znów w ogrodzie – wykopujemy je jednak dopiero wtedy, gdy zżółkną liście. Jeśli nie chcemy, by szpeciły reprezentacyjną grządkę możemy je przesadzić w kąt ogrodu.

Drzewa i krzewy

Możemy sadzić w ogrodzie krzewy liściaste i iglaste kupowane z uprawy w pojemnikach. Przed posadzeniem rośliny obficie podlewamy, aby bryła korzeniowa nie rozpadła się przy wyjmowaniu. Sprawdzona rada: Sadzimy je w dni pochmurne i po posadzeniu podlewamy.

Ściółkujemy drzewa i krzewy, szczególnie te świeżo posadzone oraz te słabo i płytko korzeniące się, jak: lilaki, róże, magnolie, różaneczniki, wrzosy, wrzośce itp. Aby ściółka spełniła swoją funkcję, jej grubość powinna wynosić przynajmniej 5 cm. Rozkładamy ją na dobrze podlaną ziemię.

Nie musimy kupować gotowej ściółki, np. kory w sklepie. Możemy użyc do tego celu skoszonej trawy, sieczki, trocin, dobrze przerobionego kompostu.

Warzywniak

Maj to czas pierwszych zbiorów z naszego warzywniaka. Przy sprzyjającej pogodzie możemy cieszyć się pierwszą wyhodowaną rzodkiewką, szczypiorkiem, koprem, szczawiem, szpinakiem czy sałatą.

W  tym miesiącu możemy wysiać pietruszkę, marchew, buraka ćwikłowego na zbiory jesienne. Dosiewamy rzodkiew, koper, sałatę, aby dłużej cieszyć się ich smakiem. To także dobry czas na sadzenie pora.

Po 15 maja, kiedy nie będzie już zagrożenia wystąpienia  przymrozków, siejemy ogórki wprost do gruntu, albo sadzimy z rozsady. Z rozsady wysadzamy też m.in. pomidory, selery, kalafiory, melony, paprykę, dynie, a pod koniec miesiąca późne odmiany kapusty.

Trawniki

Gdy trawa osiągnie wysokość około 8 cm, możemy już wykonać pierwsze wiosenne koszenie, następne przeprowadzamy co 7-10 dni. Optymalna wysokość trawnika w ogrodzie to 4-5 cm. Nie powinno się kosić trawnika mokrego, tuż po deszczu, natomiast w upalne dni najlepiej rano lub wieczorem. Zadbajmy też o ostrza kosiarki – jeśli będą tępe, będziemy wyrywać i łamać źdźbła trawy zamiast je ścinać. Przynajmniej raz w roku należy je naostrzyć.

Po pierwszym koszeniu trawnik dobrze jest nawieźć, najlepiej specjalną mieszanką do trawników (Florovit, Pokon) lub saletrą amonową w ilości 1-2 kg/100 m2. W sklepach są też do nabycia mieszanki nawozowe o spowolnionym działaniu, np. Osmocote do trawników, które stosujemy tylko raz na cały sezon.

W maju, po pierwszym koszeniu wskazane jest przeprowadzenie wertykulacji, tj. wyczesania suchych resztek z trawy wraz z płytkim nacinaniem powierzchni darni – ułatwi to pobieranie wody i składników pokarmowych. Zaraz po tym zabiegu dobrze jest napowietrzyć trawnik, nakłuwając go np. widłami.